JUBILEUSZ 105-LECIA CHÓRU "ECHO"


        10 listopada 2018r koncert jubileuszowy z okazji 105 rocznicy działanosci chóru "Echo" i 35 rocznicy chóru "Moniuszko" w Miejskim Domu Kultury. Wiele godzi prób i poświeconego czasu. I oto z bijącym sercem na partikablach za zasuniętą kurtyną ustawieni chórzyści jubilaci. To właśnie dziś 10 listopada 2018r ma miejsce w Miejskim Domu Kultury koncert jubileuszowy łaziskich chórów "Echo" i "Moniuszko" . "Echo" świętuje 105-roczncę nie przerwanej działanosci. 105 lat pięknej, bogatej historii, ukwieconej wieloma laurami. "Moniuszko" świętuję 35-lecie działanosci. Rozpoczynamy. Kurtyna rozsuwa się na boki, na widowni zajęte wszystkie miejsca. Widzowie powstają. Rozlegają się majestatyczne strofy Gaude Mater Polonia- Wincentego z Kielczy- dyryguje Aleksandra Mrochen. Stres prysł. Na scenę wychodzi dyrektor MDK Pani Ewa Moćko- prowadząca dzisiejszy koncert jubileuszowy. Wita gości, władze miasta z burmistrzem Aleksandrem Wyrą i przewodniczącym Rady Miasta Tadeuszem Królem. Wita Bogusława Plichtę wice prezesa Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach. Wita prezesa Okręgu Mikołowskiego ww. związku Benedykta Obedrę i kierownika artystycznego Marię Słowik- Tudzież. Na forum proszony jest poczet sztandarowy Towarzystwa Śpiewaczego "Echo" i komenda "Sztandar do odznaczenia". Reprezentanci Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr odznaczają Chór "Echo" najwyższą godnością związku odznaką honorową "Złotą z brylantem" za zasługi dla kultury muzycznej. Sztandar wraca na stojak, a o wystąpienie proszeni są nestorzy chóru Elżbieta i Adolf Szyszkowie, których kapituła śląskiego związku uhonorowała "Heroldem śpiewactwa śląskiego" oraz Eryk Jabłonka śpiewający w "Echu" od 1952r, który wyróżniony zostaje najwyzsza godnością związku odznaką honorową "Złotą z brylantem". Wyróżnieni otrzymują od dyrekcji MDK okazałe upominki. Już za chwilę Aleksandra Mrochen rozpoczyna dyrygować i rozbrzmiewa Mazurek F-dur- F. Chopina.

Kolejny utwór który wspólnie wykonały chóry jubilaci to Walc cesarski- J. Strauss. pod batutą Donaty Dłubis.

Po tej części koncertu z partikabli zszedł chór "Echo" a zaprezentował się w pięciu utworach chór "Moniuszko". Usłyszeliśmy Pieśń wieczorną i Polną różyczkę - S. Moniuszko, którymi dyrygowała Aleksandra Mrochen.

Za te 35 lat działalności chórzyści "Moniuszki" otrzymali z rąk reprezentacji Zarządu Głównego i OM Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr odznaczenia indywidualne.

Zwienczeniem odznaczeń chóru "Moniuszko" było złożenie życzeń przez wice prezesa Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr dla chórzystów od Zarządu Głównego oraz prezesa Okręgu Mikołowskiego.

Osoby wyróżnione publiczność nagrodziła brawami i zaczyna się dalsze śpiewanie chóru "Moniuszko" pod batutą Aleksandry Mrochen. Usłyszeliśmy: Walc- J. Brahmsa, S. Moniuszki; Prząśniczka oraz Kum i kuma.

Schodzi chór Moniuszko i wchodzi chór Echo.

Quantanamera- piosenka kubańska, rozbrzmiewa na sali i wprawia widownie w miły nastrój.

Tera kolej na odznaczenia chórzystów "Echa". Z rąk reprezentacji Zarządu Głównego i OM Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr odznaczenia indywidualne otrzymali :

- Odznakę Stopnia I brązową otrzymali: Czuczejko Wioletta, Dłubis Jerzy, Grzesica Ewa, Hulin Stefan, Kuś Antoni, Strzoda Zofia, Walny Janina i Zborowski Krzysztof

- Odznakę Stopnia II srebrną otrzymali: Dłubis Alicja, Dłubis Henryk

- Odznakę Stopnia III złotą otrzymali: Donata Dłubis, Klajnert Jolanta, Kwasińska Krystyna, Moćko Ewa, Otremba Bożena, Pawlęczyk Franciszek, Pawlęczyk Teresa, Szafraniec Aleksandra, Szymała Halina i Szymała Jerzy.

- Odznakę Stopnia IV złotą z laurem otrzymali: Braszczok Gothard, Nęcka Krystyna i Obecny Gertruda.

- Odznakę Stopnia V złotą z wieńcem laurowym otrzymali: Babiak Eryka, Jabłonka Elżbieta, Mrzyk Elżbieta, Smyla Agnieszka, Tabor Małgorzata.

Po odznaczeniach dalsza częśc koncertu. A usłyszeliśmy:

Ostatni raz zatańczysz ze mną- z rep. K. Krawczyka; Jadą wozy kolorowe- z rep. M. Rodowicz; Przetańczyć z tobą całą noc-z rep. A. Jantar; Paloma Blanca- z rep zespolu George Baker Selection; Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca- z rep. Eleni; Prześliczna wiolonczelistka- z rep. Zespołu Skaldowie ; Ściernisko- z rep. Golec uOrkiestra ; Cicha Woda- z rep. Z. Kurtycza.

Ten ciekawy repertuar, melodyjny i chwytający za serce, spowodował na sali wspaniały nastrój. Wiele osób na widowni śpiewało wraz z nami a niektóre zaczęły tańczyć na holu. Gromkie brawa i aplauz widowni to podziękowanie dla nas za trud i wysiłek w wyćwiczeniu tego trudnego repertuaru.Powrót do strony głównej.