Kolejny, 2005 rok chór "Echo" rozpoczął bardzo pracowicie. W styczniu uświetnił swoim bogatym repertuarem kolędowym wiele koncertów i konkursów kolęd. Następne miesiące upłynęły na licznych próbach i przygotowaniach do konkursów, jak i koncertów z zaprzyjaźnionymi chórami. 16 kwietnia chór wziął udział w I  Śląskim Konkursie Chórów w Akademii Muzycznej w Katowicach, a 14 maja w eliminacjach Konkursu Pieśni Maryjnej "Magnificat" w Orzeszu. Finał Konkursu Pieśni Maryjnej "Magnificat" odbył się w Piekarach, gdzie chór zdobył wyróżnienie. W  kwietniu chór "Echo" zaprosił do wspólnego śpiewania, w MDK w Łaziskach Górnych, dwa chóry dziecięce: z Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnobrzegu i zespół muzyki dawnej ze Szkoły Podstawowej w Rybniku. Efektem nawiązania współpracy był trzydniowy wyjazd chóru "Echo" do Sandomierza i Tarnobrzegu gdzie odbyły się liczne koncerty.

7 maja nasz chór został zaproszony  przez chór Harmonia z Mikołowa do wspólnego koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II. Chóry zaprezentowały własny repertuar oraz wspólnie zaśpiewały ulubione pieśni Jana Pawła II  -  "Barkę" i "Abba Ojcze". W kolejnych miesiącach chór tworzył oprawę muzyczną podczas uroczystości  w Kościele MB Królowej Różańca Świętego w Łaziskach G.: z okazji prymicji ks. Karola Pukocza, z okazji przyjęcia relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, z okazji 50 rocznicy święceń kapłańskich ks. Bernarda Starosty oraz z okazji dożynek miejskich.

    Po wielu, wyczerpujących próbach i koncertach, 7 października chórzyści, udali się na zasłużony odpoczynek do Zakopanego. Podczas trzydniowego pobytu chórzyści nie tylko podziwiali górskie widoki, ale również szlifowali wokalne umiejętności oraz zaśpiewali w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej i w kościele św. Krzyża w Zakopanem.  Po powrocie, pełni sił przystąpili do prób przed kolejnymi koncertami.

Już 23 października 2005r. chór "Echo" uczestniczył w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Łaziskach Dolnych, zaś 19 listopada "Echo" wzięło udział w I Wielopokoleniowym Festiwalu Chóralnym w Chrzanowie, zdobywając III miejsce.

 Rok 2006 chór "Echo" rozpoczął od udziału w wielu koncertach i konkursach kolęd. 11 czerwca chór uczestniczył w kolejnej Edycji Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej "Trojok Śląski", który odbył się w Ostrawie.

    27 marca 2006r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze zarządu Okręgu Mikołowskiego PZChiO. Podczas zebrania został wybrany nowy zarząd Okręgu Mikołowskiego PZChiO, w skład którego weszli również przedstawiciele naszego chóru "Echo": Grzegorz Kaczmarczyk - otrzymał funkcję dyrektora artystycznego, zaś Bożena Otremba - została sekretarzem.

Festiwal w Pradze

     W dniach 30.11.-03.12.2006r. chór "Echo", w niepełnym składzie, wziął udział w 16th International Festival of Advent and Christmas Music with Petr Eben Prize w Pradze. W czasie trzech dni festiwalu odbyły się przeglądy festiwalowe Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych,  różne koncerty oraz imprezy towarzyszące, np. uroczyste spotkanie w Ratuszu delegacji wszystkich chórów z Burmistrzem Pragi. Popisy festiwalowe chórów odbywały się w kilku kategoriach: chóry kameralne, małe, wielkie, dziecięce, męskie.  Podczas konkursu  chór "Echo" wykonał przygotowany repertuar, zdobywając "Brązową wstęgę", zaś państwo dyrygenci puchar za prowadzenie wielopokoleniowego chóru. Ogromnym przeżyciem było również wykonanie, na praskim rynku, wraz z 63 chórami z innych krajów wspólnej kolędy oraz możliwość zobaczenia momentu zaświecenia gigantycznej choinki.  W trakcie festiwalu, pomimo napiętego czasu, chórzyści znaleźli również czas na spacery i zwiedzanie przepięknej, już świątecznie udekorowanej Pragi.

Udział chórzystów w wycieczkach i festiwalach jest możliwy dzięki Dyrekcji MDK w Łaziskach Górnych p. E. Moćko,  która zajmuje się stroną  organizacyjną i finansową wyjazdów chóru "Echo".

Zapraszamy do galerii zdjęć