Rok 2011r. znów rozpoczęliśmy pracowicie.

6.01.2011r. w Święto Trzech Króli przygotowaliśmy oprawę muzyczną do Msza Św. w  Kościół MBKRŚ w Łaziskach Górnych, o godz. 17.00 wystąpiliśmy z  Koncertem Kolęd, zaś o godz.18.00 zorganizowaliśmy spotkanie  z członkami wspierającymi i sympatykami naszego chóru

8.01.2011r. o godz15.00  zaśpiewaliśmy w czasie Mszy Św. w  Kaplicy brata Alberta na Bradzie z okazji  70 rocznicy urodzin naszej chórzystki druhny Małgorzaty Tabor. Solenizantce składamy serdeczne życzenia.

8.01.2011r. o godz.  17.00 w MDK uczestniczyliśmy wraz z zaproszonymi gośćmi w opłatku chóru ECHO.

9.01.2011r.   udział w Łaziskach Dolnych w corocznym Koncercie Kolęd chórów Okręgu Mikołowskiego.

15 stycznia 2011 uczestniczyliśmy w adoracji chórów w Panewnikach.

23 stycznia 2011 zaśpiewaliśmy na Mszy Św. z okazji  70 urodziny naszej chórzystki druhny Kazimiery Jurowicz. Jubilatce składamy serdeczne życzenia  .

31.01.2011   MDK  Łaziska Górne Koncert Kolęd połączonych, łaziskich chórów.

18 luty 2011 udział w uroczystościach pogrzebowych  naszego długoletniego chórzysty druha Mariana  Kicaka. Wieczny odpoczynek raz mu dać Panie….

7 marca 2011r  Walne Zgromadzenie    Sprawozdawczo-Wyborcze TŚ "ECHO"   .  

W dniu 7 marca 2011r odbyło  się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Towarzystwa Śpiewaczego „ECHO” z Łazisk Górnych,  zwołane przez Zarząd  i Komisję Rewizyjną. Ww. zgromadzenie przeprowadzono w Miejskim Domu Kultury i uczestniczyło w nim 42 chórzystów. W Walnym  Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym Towarzystwa Śpiewaczego „ECHO” udział wzięły: Pani  Ewa Moćko- Dyrektor MDK w  Łaziskach Górnych oraz Pani Urszula Włochinska - członek Zarządu Okręgu Mikołowskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Zadaniem  Walnego  Zgromadzenia było rozliczenie kadencji Zarządu za okres 2008-2010r , udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi i przeprowadzenie wyborów  Prezesa, Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.  Po sprawozdaniach Prezesa , Skarbnika i Dyrygenta chóru , na wniosek Komisji Rewizyjnej udzielono   absolutorium dla ustępującego Zarządu. Następnie przeprowadzono wybory  Prezesa i członków Zarządu   Towarzystwa Śpiewaczego „ECHO” z Łaziskach Górnych.

20 marca 20011r oprawa mszy św. z okazji 18 rocznicy urodzin druhny Hanny Otremba.

3 kwietnia 2011r Kościół MBKRŚ w Łaziskach Górnych, o godz. 17.00 udział w Gorzkich Żalach wykonano 5 utworów wielkopostnych.

10 kwietnia 2011 udział w  Koncercie  wielkopostnym chórów okręgu Mikołowskiego zorganizowanego w Wyrach przez chór Zorza.

14 maja 2011r w kościele Matki Bożej Królowej Różańca Świętego o godzinie 18.00 odbył się Koncert  chórów "Totus Tuus"   poświecony pamięci Papieża Jana Pawła II 

Udział wzięły chóry: Zorza z wyr, Echo, Moniuszko i Wanda z Łazisk Górnych

19 czerwca 2011r pielgrzymka chórzystów do Bujakowa.

24 czerwca 2011 Msza św. w intencji miasta Łaziska i jego mieszkańców na Wierzysku z okazji Dni Świętojańskich Łazisk . Koncert i oprawa Mszy św. przez połączone chóry Echo, Moniuszko, Wanda
i Zorza .

W dniach od 12 sierpnia do 19 sierpnia warsztaty muzyczne w Sandur Parcs w Holandii. Koncert pieśni religijnych w Emmen. Zwiedzanie atrakcji Holandii.

I want to ride my bicycle, I want to ride my bike…  
czyli „Echo” na holenderskiej ziemi

                „Chcę jeździć na moim rowerze” – śpiewał pod koniec lat 70 wokalista zespołu Queen, Freddie Mercury. Jak się okazuje dwukołowy pojazd nie odszedł zupełnie do lamusa, wręcz przeciwnie, jest niemalże ikoną, podręcznym sprzętem lokomocji każdego mieszkańca Niderlandów, o czym mogli się przekonać na własne skórze chórzyści „Echa” i „Wandy”, którzy na miejsce tegorocznych warsztatów śpiewaczych obrali właśnie– Holandię.

                Ośmiodniowy pobyt łaziskiej grupy zorganizowany w połowie sierpnia (11.08.2011-20.08.2011) do pięknej miejscowości Emmen, a ściślej Parku Sandur, był związany zarówno z „szlifowaniem” śpiewu, jak i rekreacją oraz zapoznaniem się z niezwykle interesującą kulturą holenderską.

Oferta ośrodka, w którym mieszkali chórzyści, nie pozwoliła się nudzić, propagując szeroki wachlarz aktywnych form wypoczynku. Łaziszczanie mieli do swej dyspozycji między innymi wspomniane wyżej charakterystyczne, wyprawy rowerowe, a także basen, siłownię, trampolinę, kręgle czy też korty tenisowe. Warto dodać, że cały Park Sandur otoczony jest wodą, co również wiązało się z kolejnymi atrakcjami, takimi jak przejażdżki rowerkami wodnymi czy kajakami. Ponadto urokliwa lokalizacja ośrodka i niezwykle bliski kontakt z naturą, obecną niemalże na wyciągnięcie ręki, sprawiły, iż miejsce nadawało się idealnie do podjęcia kontemplacji czy długich spacerów.  

                W celu poznania istoty holenderskiej kultury łaziszczanie udali się do administracyjnej stolicy kraju – Amsterdamu. W Muzeum Narodowym mieli możliwość „zasmakować” historii państwa, podziwiając perfekcyjne domki dla lalek, niebieską porcelanę, malarstwo Rembrandta, w tym popularną „Straż nocną”, a także obrazy Vermeera. Obowiązkowa była wizyta na targowisku kwiatowym, w celu zakupienia słynnych tulipanów i podróż kanałami, która umożliwiła zwiedzenie miasta z zupełnie odmiennej perspektywy. Specyficzna polityka tolerancji Holandii, widoczna niemalże na każdym kroku, najsilniej przejawiała się podczas przemierzania kontrowersyjnej Czerwonej Dzielnicy.

                Poza Amsterdamem chórzyści mieli również możliwość podziwiania widoków nad Morzem Północnym. Zaś kilkugodzinna wizyta w holenderskim skansenie pozwoliła podróżnym zobaczyć z bliska ogromne wiatraki, a także przyjrzeć się, w jaki sposób żyła dawniej lokalna ludność Holandii. Uwadze zwiedzających nie mogła ujść degustacja słynnych na skalę europejską holenderskich serów oraz obserwacja procesu rzeźbienia chodaków, których ogromna ilość i różnorodność przechodziła najśmielsze oczekiwania. Ponadto grupa miała także szansę spróbować jeszcze jednego niderlandzkiego rarytasu – śledzia.

                Jak przystało na fundamentalny cel wizyty nie obyło się również bez koncertów.  Niedzielną liturgię w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Emmen uświetnił śpiew połączonego Echa i Wandy. Mieszkańcy miasta po eucharystii mogli wysłuchać krótkiego recitalu przygotowanego przez dyrygentów.

                Pobyt spędzony w rodzinnej atmosferze sprzyjał integracji obu chórów, obfitując jednocześnie w ciekawe doświadczenia, wrażenia oraz wiadomości jakich dostarczała holenderska ziemia. Oba chóry wypoczęte i wyposażone w nowy bagaż sił przygotowują się do intensywnej pracy, której start wyznacza początek nowego roku szkolnego. Na zakończenie warto również złożyć serdeczne podziękowania za przebieg oraz organizację całego przedsięwzięcia Pani Dyrektor Domu Kultury w Łaziskach Górnych – Ewie Moćko, dzięki której staraniom wszystko przebiegało zgodnie z ustalonym planem.

20 sierpnia 2011r.  oprawa Jubileuszowej Mszy św. długoletniego chórzysty druha Ludwika Piątka. Druhowi Ludwikowi składamy serdeczne życzenia z okazji 90 rocznicy urodzin.

27 sierpnia 2011r. oprawa eucharystii jubileuszowej 50 lecia związku małżeńskiego Elżbiety i Ernesta Mrzyk.  Złotym Jubilatom składamy serdeczne życzenia.

30 sierpnia 2011 Pogrzeb Józefa Kuś, bibliotekarza chóru który od 1951r czynnie działał w chórze ECHO. Żegnamy Józka z bólem i smutkiem… Dziękujemy mu za pracowitość, zaangażowanie i sumienność.   Do ostatnich dni, chorując wypełniał Swoje obowiązki. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…. Był naszym Członkiem Honorowym.

27 września 2011r Pogrzeb Joanny Szal,  długoletniej chórzystki  ECHA. Żegnamy Asię z bólem i smutkiem… .   Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie….

2 października 2011r. oprawa eucharystii jubileuszowej 40 lecia związku małżeńskiego naszych chórzystów Jolanty  i Stanisława Kleinert.  Jubilatom składamy serdeczne życzenia.

8 października 2011r chór uczestniczył w Zjeździe Chórów i Orkiestr dla upamiętnienia 100-lecia I Zjazdu chórów zrzeszonych  w Związku Śląskich Kół Śpiewaczych oraz z okazji 90-rocznicy III Powstania Śląskiego. To wielkie Święto rozpoczęliśmy mszą świętą w intencji ruchu śpiewaczo-muzycznego w Bazylice oo. Franciszkanów w Panewnikach. Po mszy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, chórów o orkiestr  do Amfiteatru na Zadolu, gdzie odbył się kilku godzinny Koncert. Cześć pieśni i muzyce!

23 października 2011r udział chóru Echo w Koncercie Pieśni Maryjnej zorganizowanym w Woszczycach. Oprócz naszego chóru udział w Koncercie wzięły: Dzwon z Orzesza, Jutrzenka z Ornontowic i Zorza z Wyr. Księdzu Proboszczowi Jerzemu Kiecce- serdecznie dziękujemy za gorące przyjęcie i przewodniczenie uroczystości

4-6 listopada 2011r warsztaty muzyczne w Ośrodku Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej. Koncert chóru w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi i Kapłanom za gorące przyjęcie. Wrócimy jeszcze do Bukowiny by zaśpiewać w tyj pięknej świątyni i dla życzliwych górali

11 listopada 2011 oprawa uroczystej Mszy świętej z okazji Dnia niepodległości w Kościele Matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

20 listopada 2011r Msza Święta z okazji święta chórzystów   św. Cecylii . Msza dziękczynna za 98 lat działalności TŚ „Echo” a także w intencji zmarłych dyrygentów, członków czynnych, wspierających i sympatyków naszego chóru.

28 listopada uroczyste świętowanie kolejnej 98 rocznicy działalności naszego Echa połączone z poczęstunkiem z okazji  święta chórzystów Św. Cecylii. Uroczystość przygotowana przez Małgorzatę Kuś, współmałżonkę śp.  Józefa Kusia.