Rok 2010 rozpoczęliśmy smutną wiadomością, 3 stycznia 2010r. zmarł nasz długoletni chórzysta tenor  Alojzy Szewczyk.

5 stycznia chór uczestniczył w zorganizowanym przez okręg mikołowski Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr  oraz Elektrownię „Łaziska”   koncercie kolęd dla jej pracowników .

Przed południem  6 stycznia pożegnaliśmy p. Alojzego Szewczyka. Na czele ze sztandarem chóru , pogrążeni  w smutku żegnaliśmy naszego tenora. Tak obfitych opadów śniegu dawno nie było. Szliśmy w tej ostatniej drodze pełni smutku z rozdartymi sercami….

6 stycznia, po południu, odbył się koncert kolęd w Kościele MB Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych oraz oprawa mszy św. z okazji święta Objawienia Pańskiego. Koncert był nagrywany przez TVP Katowice i został wyemitowany 16 stycznia 2010, w cyklicznym programie poświęconym pasjom pt. "A jo to Kochom nojbardzi". Wraz z nami śpiewał Bernard Krawczyk, człowiek legenda naszej śląskiej kultury. Ten odcinek ukazywał pasję śpiewaczą śląskich stowarzyszeń śpiewaczych na przykładzie jednego z najstarszych chórów Śląska - 97-letniego chóru, naszego „Echa” .  Program autorstwa  Jolanty Krzywdzinskiej–Machel w którym Głowna role odegrał Bernard Krawczyk. Wdzięczni jesteśmy Pani Jolancie, panu Bernardowi oraz ekipie TVP Katowice za czas poświecony chóralistyce, za pokazanie naszej pasji na antenie telewizyjnej. Serdecznie dziękujemy za prezentację .  Po koncercie w salkach katechetycznych spotkali się członkowie czynni oraz wspierający, a także ekipa TVP Katowice na symbolicznym poczęstunku.

 9 stycznia udział chóru w Tyskich Wieczorach Kolędowych

10 stycznia 2010r udział chóru w koncercie kolęd w Łaziskach Dolnych

16 stycznia 2010r udział w Adoracji przy żłóbku w Panewnikach

 24 stycznia  w Kaplicy na Bradzie odbył się koncert kolęd i została odprawiona msza św. w intencji zmarłego chórzysty p. A. Szewczyka. Spoczywaj w pokoju. Cześć Pieśni!

30 stycznia 2010 roku nasz chór zorganizował spotkanie opłatkowe,  które odbyło się w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1. Dyrekcji szkoły serdecznie dziękujemy za udostępnienie świetlicy i przychylność  chórowi  „Echo”.  Wielu uczni i nauczycieli ww. szkoły jest wzorowymi chórzystami. 

31stycznia koncert kolęd w Miejskim Domu Kultury

 28 marca 2010roku chór uczestniczył w koncercie pieśni wielkopostnych który odbył się w kościele w Mikołowie- Recie

11kwietnia odbył się Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Prezesem został Roman Warzecha.

17 kwietnia 2010r. w sobotę, w przededniu setnej rocznicy śpiewaczego związku uczciliśmy pamięć zmarłych naszych działaczy, dyrygentów, śpiewaków, osoby wspierające, tych którzy przez lata odgrywali istotną rolę w naszym chórze. To oni, tworzyli historie łaziskiej chóralistyki założyciele: rodziny Boczek, Brożek, Ciałon, Dytko, Gizdoń, Loska, Morawiec, Pawelczyk, Ratka, Rygulski, Rzytka, Sikora, Siwy, Swadźba, Woźnikowski, Wycisło, Piszczek, Szwed, Gregeracki

Czy w okresie przed i po II wojnie światowej:  Paweł Rudy ,Gustek Pacha, Robert Kalisz, ( nie sposób tu wszystkich wymienić) tworzyli piękna i bogata historię łaziskiego chóru "Echo". Cześć Ich Pamięci!

Piękny, długi weekend od 30 kwietnia do 9 maja, nasz chór spędził we Włoszech na warsztatach muzycznych. Pogoda i humory dopisywały, a przepiękne wrażenia pozostały w pamięci i na zdjęciach.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Łaziskie ECHO we Włoszech.

           W ostatnim dniu kwietnia, chór „Echo” udał się na tygodniowe warsztaty muzyczne do Włoszech. Wyjazd ten miał na celu  zregenerowanie sił, przygotowanie nowego repertuaru, a także zaprezentowanie swych umiejętności  podczas koncertu. Dodatkowo dawał także możliwość  poznania pięknych zabytków ziemi włoskiej, i odwiedzenia grobu Naszego Papież Jana Pawła II.

Koncert w Bazylice Santa Maria in Porto w Rawennie, który chór dał w niedzielę.   ,zgromadził zarówno polską, jak  włoską publiczność. W czasie koncertu chórzyści "Echa" wykonali min: Santa Maria, Psalm 63, Totus Tuus, Angelus Domini oraz inne pieśni sakralne polskich i zagranicznych kompozytorów. Koncert został zakończony  "Nabucco" G. Verdiego  oraz "Barką" - ulubiona pieśń Jana Pawła II . Zgromadzeni wierni z ogromnym entuzjazmem, przyjęli występ   chóru, prezentowane utwory zostały wysłuchane w ogromnym skupieniu i z wzruszeniem. W czasie pobytu chórzyści spędzali czas na próbach i ćwiczeniach głosowych, ale mieli również okazję do odwiedzenia Florencji i Rzymu gdzie zobaczyli jedne z najpiękniejszych zabytków Włoch.

Szczególnie pobyt w Rzymie z sercem katolików Watykanem był dla chórzystów wielkim przeżyciem, bardzo wzruszającym, był także spełnieniem marzeń, ponieważ mogli osobiście uklęknąć przed grobem Jana Pawła II, odmówić modlitwę i oddać mu hołd.

Pobyt we Włoszech z pewnością pozostanie łaziskim chórzystom na długo w pamięci, a wspomnienie o nim dostarczy wielu wzruszeń.  Jakże szybko minęło tych kilka dni. Piękne to były chwile, wspaniała atmosfera, uprzejmość, życzliwość towarzyszyły   w tej historycznej wyprawie. Wszystkim którzy przyczynili się do przygotowania  tego wyjazdu, kierowcom, pracownikom MDK  a szczególnie pani dyrektor MDK - dziękujemy. - czytaj artykuł

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

16 maja 2010r. w kościele Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych  odbyły się NIESZPORY KONCERTOWE  „TOTUS TUUS” W  HOŁDZIE WDZIĘCZNOŚCI DLA PAPIEŻA JANA PAWŁA II W  5. ROCZNICĘ ŚMIERCI. W koncercie udział wzięły następujące chóry: "Zorza" z Wyr, "Wanda" z Łazisk Dolnych, "Echo" z Łazisk Górnych, zaś "Totus Tuus ze Studzienic ze względu na warunki pogodowe nie mógł nas zaszczycić. Śpiew chórów był przeplatany słowem prowadzącego, fragmentami homilii Jana Pawła II oraz poezją. Koncert rozpoczęliśmy pieśnią Abba Ojcze, a zakończyliśmy modlitwą w intencji beatyfikacji naszego papieża i pieśnią  "Barka".- czytaj artykuł

100-lat Związku Śląskich Kół Śpiewaczych - czytaj artykuł

22 maja w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się sesja popularno - naukowa z okazji 100 - lecia Związku Śląskich Kół Śpiewaczych. Po wprowadzeniu i wręczeniu  okazjonalnych statuetek, referaty na temat chórów i tradycji śpiewaczych wygłosili ks. prof. dr hab. Antoni Reginek, prof. dr hab. Krystyna Turek oraz mgr Andrzej Wójcik. Całość zakończył koncert 7 połączonych chórów i orkiestr, który odbył się na schodach przed Biblioteką Śląską. A my tam również byliśmy i we wszystkim uczestniczyliśmy.

3 czerwca delegacja chóru wraz ze sztandarem uczestniczyła w procesji Bożego Ciała.

 5 czerwca 2010r chór uczestniczy w IX Zjeździe Śpiewaczym im. Mieczysława Dziendziel w Orzeszu- Jaśkowicach.  W czasie   części oficjalnej Zjazdu chór „Echo” zostaje odznaczony Medalem 100-lecia Związku Śląskich Kół Śpiewaczych.  Medalem tym wyróżniony zostaje również  Prezes Honorowy Adolf Szyszka śpiewający w „Echu” ponad 60 lat.

24 lipca 2010r oprawa Jubileuszowej Mszy św. długoletniej chórzystki Pani Anny Licheckiej. Pani Anie składamy serdeczne życzenia z okazji 90 rocznicy urodzin i dziękujemy za prawie 60 lat śpiewania w naszym chórze.
07 września 2010r oprawa muzyczna Jubileuszowej  Mszy Św.  Ks. Bernarda Starosty który obchodził 55 rocznicę przyjęcia Święceń Kapłańskich.  Jubilatowi, ks. Bernardowi składamy serdeczne życzenia.

12 września 2010r oprawa eucharystii jubileuszowej 25 lecia związku małżeńskiego Haliny i Jerzego Szymała. Jubilatom składamy serdeczne życzenia.

3 października 2010 Oprawa mszy odpustowej W kościele matki Bożej Królowej Różańca Świętego

06 października 2010r oprawa Jubileuszowej Mszy św. długoletniej chórzystki druhny Gertrudy Obecny . Pani Gertrudzie składamy serdeczne życzenia z okazji 70 rocznicy urodzin i dziękujemy za   śpiewanie w naszym chórze i  działalność w Zarządzie.

09 października 2010r oprawa eucharystii jubileuszowej 50 lecia związku małżeńskiego Agnieszki i Bernarda Smylla.  Jubilatom składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za tyle lat śpiewania w Echu.

17.10.2010r. - Udział chóru w IX koncercie Pieśni Maryjnej w Łaziskach Dolnych.

26 listopad 2010r.- Msza w intencji chóru "Echo" w kościele p.w. MB Królowej Różańca Świętego w Łaziskach G., oprawa muzyczna. Uroczyste spotkanie z okazji święta Św. Cecylii.

6 grudnia 2010r przybył do nas Mikołaj…..

11-12.12.2010r.Udział w Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. w sobotę 11.12.2010r. w kościele Piotra i Pawła odbyły się przesłuchania konkursowe, nasz chór wystąpił w kategorii chórów mieszanych. W niedzielę o godz. 11.00 braliśmy udział w mszy świętej w Kościele św. Bartłomieja Apostoła i prowadziliśmy muzyczną oprawę. Po Mszy św wykonaliśmy kilka pieśni religijnych dla licznej rzeszy Parafian. Kapłanom mogilskiej parafii dziękujemy za serdeczne przyjęcie i serce .12.12.2010 o godz. 19.30 uczestniczyliśmy w KONCERCIE GALOWY w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

26 grudnia 2010 udział w Eucharystii  i koncert kolęd w kościele   MBKRŚ w Łaziskach Górnych