Rok 2009 rozpoczęliśmy bardzo pracowicie.

    Już 2 stycznia uczestniczyliśmy w konkursie kolęd  - XVIII Tyskie Wieczory Kolędowe w Tychach, gdzie wykonaliśmy cztery kolędy. Byliśmy najstarszym i najliczniejszym chórem tego konkursu.

3 stycznia 2009r. uczestniczyliśmy w Koncercie Kolęd w Łaziskach Dolnych, gdzie oprócz dwóch kolęd wykonanych wspólnie z innymi chórami uczestniczącymi w koncercie, zaśpiewaliśmy cztery wybrane przez p. dyrygent kolędy.

6 stycznia w święto Trzech Króli zorganizowaliśmy Koncert Kolęd w Kościele MB Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych gdzie zgromadzonej publiczności zaprezentowaliśmy 14 kolęd: Wesołą nowinę, Wśród nocnej ciszy, Północ już była, Bóg się rodzi, Przybieżeli do Betlejem, Przystąpmy do szopy, Kolęda Krakowska, Tam gdzie srebrna gwiazdka, A to komu, nad Betlejem w ciemna noc, Betlejemskie Pola, Zaśnij Dziecino, Kołysanka, Jezusek czuwa. W tym dniu swoim śpiewem uświetniliśmy również mszę św..

9 stycznia 2009 roku delegacja chóru wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w ostatniej drodze Pawła Kotuchy, dyrygenta, kompozytora i wychowawcy wielu pokoleń chórzystów i muzyków. Był człowiekiem wielkiego serca, zaangażowanym i oddanym muzyce. W latach 1957-58 oraz 1969-73 był dyrygentem naszego "Echa" i  wraz z nim odnosił wiele sukcesów, za co otrzymał tytuł Honorowego Członka Chóru 'Echo". Odszedł od nas w wieku 98 lat. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci i kartach historii.

17 stycznia spora delegacja naszego chóru uczestniczyła w Adoracji Żłóbka w Panewnikach.

 

25 stycznia w MDK w Łaziskach Górnych odbył się Wieczór Kolęd podczas, którego ogłoszono wyniki i nagrodzono laureatów XII Międzyszkolnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Występ laureatów poprzedziły kolędy w wykonaniu trzech łaziskich chórów - Echa, Wandy i Moniuszki, które wystąpiły wspólnie wykonując m.in. "Bóg się rodzi".

 

    2 kwietnia 2009r. minęła czwarta rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Pamiętaliśmy. Wieczór ten uczciliśmy nieszporami koncertowymi  „Totus Tuus” w hołdzie wdzięczności dla  Jana Pawła II, które odbyły się w kościele Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych. Rozpoczęliśmy o 20.00. Pieśń chóralna w wykonaniu chórów: Moniuszko z Łazisk Średnich, Wanda z Łazisk Dolnych, Jutrzenka z Ornontowic i naszego Echa przeplatana była poezją i słowem Papieża Jana Pawła II. Rozpoczęliśmy wspólnym wykonaniem pieśni "Abba Ojcze". Nasz chór wykonał utwory: Święty, święty, Nie lękajcie się , Góralska muzyka i Totus Tuus, które bardzo poruszyły zgromadzonych w kościele wiernych.  W klimacie refleksji  i modlitwy o jak najszybszą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II, prowadzonej przez księdza proboszcza Janusza Lasoka, zbliżyliśmy się do godz. 21.37. Przy zapalonym zniczu zagłębiliśmy się w rozważaniach i modlitwie. Rozstaliśmy się przy dźwiękach ulubionej pieśni papieża "Barka". Ogrom pracy chórów i naszego prezesa Jerzego Szymały opłacał się, bowiem nieszpory te spotkały się z dużą aprobata wiernych. Mamy nadzieję, że za rok, korzystając z zaproszenia księdza proboszcza, spotkamy się w kościele MBK Różańca Świętego. Dziękujemy chórom, księdzu diakonowi i księdzu proboszczowi za pomoc w przygotowaniu tych nieszporów w hołdzie dla naszego papieża.

    19 kwietnia mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w jubileuszu 25-lecia Kapłaństwa Księdza Jerzego Kiecki, syna wieloletnich chórzystów "Echa", którzy swoimi działaniami i śpiewem rozsławiali nasz chór.

    1 maja 2009r. uczestniczyliśmy w XVIII Prezentacjach Chórów i Orkiestr oraz Godach Śląskich w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Wystąpiliśmy ze śląskim oraz rozrywkowym repertuarem. Prezentacjom towarzyszyła msza święta koncelebrowana m.in. przez arcybiskupa ks. Damiana Zimonia oraz  liczne atrakcje, śląski odpust  z zabawkami, słodyczami i wyrobami śląskich artystów, bogata oferta kulinarna Śląska oraz występy na dwóch scenach. Zobacz galerię

W sobotę, 30 maja przez powiat mikołowski przejechał pielgrzymkowy Pociąg Papieski. Pociąg o 8.58 zatrzymał się  na stacji w Łaziskach Górnych. Żeby godnie uczcić ten moment mieszkańcy naszego miasta zebrali się na parkingu obok stacji PKP już o godz. 8.00 i uczestniczyli w mszy polowej. Oprawę muzyczna mszy zapewnił nasz chór, wykonując utwory:  "Totus Tuus Marija", "Nie lękajcie się", "Serce Jezusa", Abba Ojcze", "Święty, Święty", "Barka". Zobacz galerię

21 czerwca br. delegacja naszego chóru wraz ze sztandarem wzięła udział w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Bujakowie.

 24 czerwca br. z okazji Dni Świętojańskich Łazisk w kościele w Łaziskach Dolnych odprawiona została  msza , w intencji miasta Łaziska i jego mieszkańców. Łaziskie chóry: Echo, Wanda i Moniuszko przygotowały oprawę muzyczna i wyśpiewały wspólnie m.in utwory:  "Pieśń do św. Jana Chrzciciela", "Modlitwa o pokój".

14 sierpnia 2009r. chór uczestniczył w Mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach i zapewnił oprawę muzyczną eucharystii.

 

"Echo" we Francji.  Czytaj ....

 

19 września br. z okazji 100 rocznicy Pierwszego Zlotu Śląskich Chórów w Amfiteatrze w Katowicach Piotrowicach - Ligocie odbyła się niezwykła podróż w przeszłość. Święto rozpoczęliśmy mszą świętą w intencji ruchu śpiewaczo-muzycznego w Bazylice oo. Franciszkanów w Panewnikach. Mszy przewodniczył ks. Biskup Gerard Bernacki, zaś oprawę muzyczną zapewniły chóry Śląskiego Oddziału PZCHiO.Po mszy podążyliśmy za pocztem sztandarowym do Amfiteatru na Zadolu, gdzie odbył się kilku godzinny Koncert Chórów i Zespołów. W trakcie oficjalnej części koncertu nasz druh Adolf Szyszka, za wybitny wkład w rozwój śpiewactwa i muzykowania, otrzymał certyfikat - godność honorowego członka śląskiego ruchu śpiewaczo - muzycznego. Nasz chór wraz z innymi chórami powiatu mikołowskiego i orkiestrą Elekrowni "Łaziska"zaśpiewał utwór "Król Jan Trzeci". Utwór - suita na chór mieszany została napisana (słowa) w 1983r.przez Adama Naruszewicza w 320 rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem. Cześć pieśni i muzyce!

„Echu” przybył kolejny roczek.  Pełni wdzięczności za 96 lat działaności chóru „Echo”, pokolenia spiewaków, dyrygentów i członków wspierających w święto Cecylii, patronki muzyki kościelnej i chóralnej złożyliśmy hołd Bogu. 22 listopada w kościele Matki Bożej Królowej Różanca Świętego w Łaziskach Górnych odbyła się msza w intencji chóru. Eucharystię uswietnilismy oprawą muzyczna oraz kilkoma utworami wykonanymi przez i po mszy. W poniedziałek,  23 listopada spotkaliśmy się w MDK na uroczystości wręczenia Odznaczeń Honorowych PZCHiO zasłużonym i długoletnim chórzystom. Dekoracji dokonał p. Adolf Szyszka – Honorowy Prezes chóru „Echo”. Złote odznaczenie otrzymała Gerda Chackiewicz, zaś brązowe odznaczenia odebrali: Donata Dłubis – dyrygent chóru, Joanna Szal, Halina Szymała, Hanna Otremba, Jerzy Szymała - prezes chóru, Stanisław Kleinert. Uroczystości towarzyszyły życzenia, które otrzymaliśmy  m.in. od posła na Sejm p. K. Gadowskiego, wspomnienia, plany i wspólny śpiew.

7 grudnia br. prezes J. Szymała przygotował dla nas ogromną niespodziankę – w trakcie próby chóru odwiedził nas  Mikołaj z workiem pełnym łakoci. Wszyscy chórzyści po zapewnieniu solidnego uczęszczania na próby zostali obdarowani słodyczami.

28.12.2009r. w "Piwnicy na dachu" dziennikarze TVP  Katowice przeprowadzili wywiad z p. dyrygent D Dłubis. Następnie sfilmowano  naszą "salkę"   i przedstawiono krótką historię Echa w oparciu o pytania Pana Bernarda Krawczyka . TVP gościła również na próbie chóru podczas rozśpiewki i wykonania dwóch utworów w czasie, których P. Bernard Krawczyk był z nami jako chórzysta.